Haber

Rusya, Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Ukrayna’nın en büyük tahıl ihracat limanlarından birini vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’deki görüşmede hem ikili hem de bölgesel bahisleri detaylı bir şekilde ele alması bekleniyor. Ama en değerli gündem maddesi Tahıl Koridoru olacak. Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Rusya’dan gelen saldırı gündem yarattı. Putin’in ordusu Ukrayna’nın en büyük tahıl ihracat limanlarından birine hava saldırısı düzenledi.

BÖLGEDE GERİLİMİ AŞIRI AŞAMAYA GETİRECEK OLAY

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile kritik temasları öncesinde bölgede gerilimi en üst seviyeye taşıyan bir olay yaşandı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile tahıl koridoru anlaşmasının görüşüleceği kritik görüşmesine saatler kala Rusya, şafak vakti Ukrayna’nın İzmail limanını vurdu.

PATLAMA SONRASI SAKİNLER BARINAKLARA İNDİ

Ukrayna’nın Tuna Nehri üzerindeki en büyük iki limanından biri olan bölgeye hava saldırısı düzenlendiği belirtilirken, Ukrayna medyası da bölgeden patlama seslerinin geldiğini bildirdi. Odessa bölgesinde yaşanan olayın ardından bölge sakinlerinin barınaklara indiği de açıklandı.

“17 İNSANSIZ HAVA ARACI DÜŞÜRÜLDÜ AMA…”

Saldırının 3,5 saat sürdüğü belirtilirken, Odessa Valisi bir açıklama yaparak depo ve üretim tesisleri ile sivillerin yaşadığı bazı binaların hasar gördüğünü duyurdu. Vali Oleh Kiper, “İzmail bölgesinde 17 insansız hava aracı düşürüldü ancak bir kısmı hedefini vurdu. İlk tespitlere göre şu ana kadar ölen ya da yaralanan yok.”

SON DÖNEMDE UYGUN SORGULAMAYI ARTTI

Rusya, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasından ayrıldıktan sonra Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarını artırdı. Sabah saatlerinde meydana gelen saldırının yol açtığı hasar henüz bilinmiyor. Rusya, Pazar günü Tuna Nehri’nin önemli bir limanı olan Reni’yi vurarak altyapıya zarar verdi ve en az 2 kişiyi yaraladı.

habercubuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu